Jan Vacek

Books

The Photochemical Approach to Helicenes, J. Storch, J. Žádný, V. Církva, M. Jakubec, J. Hrbáč, J. Vacek: Helicenes: Synthesis, Properties, and Applications (Ed. by Jeanne Crassous), Wiley, 2022, DOI:10.1002/9783527829415


Book Description The intriguing nature of this highly interesting compound class has inspired much research over the last decade, and much of what has been produced is highly interdisciplinary, with applications found in catalysis, material science, and spectroscopy. Indeed, the field has reached maturity such that elegant synthetic methods are now available and novel applications in arenas such as enantioselective catalysis and optoelectronics are appearing.
Helicenes provides not only an introduction to the synthesis of the fascinating compound class of helicenes, but also describes the properties and, most importantly, their applications. The book thoroughly explains several synthetic routes from classical to state-of-the-art methods. In addition, the different classes of helicene-based molecules – organic, organometallic, oligo-meric, and multidimensional – are covered.
Helicenes is an essential reference for organic chemists, materials scientists, spectroscopists, polymer chemists, inorganic chemists, and catalytic chemists, as well as students in these fields and libraries supplying them.

 

J. Vacek, V. Ostatná: Bioelektrochemie, Vydavatelství UP, (ISBN: 978-80-244-5763-5), Olomouc, 2020

Book Description (In Czech):

Elektrochemické metody hrají významnou roli nejenom v základním fyzikálně-chemickém výzkumu, ale jsou široce využívány také pro analytické účely. Dnes nachází uplatnění ve vývoji nových čidel (senzorů) a v miniaturizované laboratorní technice pracující jak ve stacionárním, tak i průtočném režimu. Od druhé poloviny 20. století byly elektrochemické přístupy aplikovány v biochemickém a biofyzikálním výzkumu, což vedlo ke vzniku nové samostatné disciplíny bioelektrochemie. Předkládaný text si klade za cíl seznámit čtenáře se základními elektrochemickými metodami, které jsou využívány pro výzkum biologicky aktivních látek. Pozornost je věnována jak nízkomolekulárním substancím, tak i makromolekulárním systémům. Kromě výzkumu cílícího na rozbor oxidačně-redukčních přeměn, reaktivity, resp. stability biomolekul jsou zde popsány dynamické procesy spojené s intermolekulárními interakcemi, transportními jevy a interakcemi molekul s pevnými povrchy a s imobilizovanými membránami. Pozornost je věnována elektroaktivitě biopolymerů (nukleových kyselin, proteinů/peptidů a polysacharidů) a část textu je zaměřena na elektrochemii vysoce komplexních buněčných systémů. Publikace se neomezuje pouze na elektrochemii in vitro, ale zahrnuje i in vivo aplikace. Stranou nezůstávají ani nové možnosti, které přináší využití elektrochemických zobrazovacích metod a značení cílových molekul elektrochemicky aktivními značkami.

 

J. Vacek, B. Klejdus: Chromatography in the Research of Phenolic Secondary Metabolites, In: Chromatography Types, Techniques and Methods (Ed.: T. J. Quintin), p. 323-345, Nova science Publishers, Inc. (ISBN: 978-1-60876-316-0), New York, 2010

Chromatography 2010

Book Description:
Chromatography is the collective term for a set of laboratory techniques for the separation of mixtures. It involves passing a mixture dissolved in a "mobile phase" through a stationary phase, which separates the analyte to be measured from other molecules in the mixture and allows it to be isolated. Chromatography may be preparative or analytical. The purpose of preparative chromatography is to separate the components of a mixture for further use (and is thus a form of purification). Analytical chromatography is done normally with smaller amounts of material and is for measuring the relative proportions of analytes in a mixture. This new and important book gathers the latest research from around the globe in the study of chomatography and herein highlights such topics as: analysis of veterinary drugs using chromatographic techniques, liquid chromatography for the determination of mycotoxins in foods, chromatography in the research of phenolic secondary metabolites, and others.

 

N. Cibicek, J. Vacek (Eds.): Principles and Applications of Analytical Methods in Laboratory Medicine, Palacky University (ISBN: 978-80-244-3951-8), Olomouc, 2014 (reedition 2020)

Book Description (In Czech):

Předkládaná skripta poskytují přehledné informace o nejdůležitějších moderních instrumentálních metodách, jejich principech a současném využití nejenom v klinické praxi, ale i v biomedicínském či farmaceutickém výzkumu. Při jejich tvorbě autoři vycházeli z konceptu laboratorní medicíny. Obsah studijního textu byl z edukačních důvodů rozdělen na preanalytickou fázi laboratorního vyšetření, na skupinu metod detekčních a skupinu metod izolačních, separačních a amplifikačních se zaměřením na analýzu v kapalinách. Učební text seznamuje nejenom se základními principy a spektrem možností využití analytických metod, ale vede čtenáře i k pochopení jejich praktických limitací. Rozsahem a zaměřením jde o studijní materiál, který nevybočuje z kontextu vzdělávání lékaře. Interdisciplinární charakter díla však umožňuje jeho využití i v řadě jiných přírodovědně zaměřených oborů.